Dr Watson po europejsku


Znany z doniesień zza wielkiej wody ultrawydajny komputer Watson stworzony przez koncern IBM dysponuje mocą obliczeniową pozwalającą przeanalizować infomacje z 200 milionów stron w niespełna 3 sekundy. Tak gigantyczna wydajność zastosowana w medycynie pomaga lekarzom w szybszym podejmowaniu decyzji medycznych (Dr Watson: wsparcie w podejmowaniu decyzji medycznych). Silna promocja programu Watson sprawiła, że wiadomości o nim zdominowały światowe media. Okazuje się jednak, że po stronie europejskiej Atlantyku powstaje silna konkurencja dla amerykańskiego rozwiązania. W oparciu o program operacyjny innowacyjna gospodarka 2.3.3 „projekty w zakresie rozwoju zaawansowanych aplikacji i usług teleinformatycznych” powstał system ekspercki diagnostyki i leczenia chorób cywilizacyjnych. Jego elementem jest wirtualny asystent, który na podstawie wprowadzonych objawów, wywiadu chorobowego oraz wyników badań stawia wstępne rozpoznanie i nakierowuje lekarza na diagnozy, których być możę wogóle nie brał by pod uwagę. Rozwiązanie powstało w ramach działalności Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie. Jak mówi prof. Andrzej Walczak – prodziekan Wydziału Cybernetyki i szef projektu – jego szersza implementacja w polskich i europejskich szpitalach i klinikach jest potencjalnie możliwa poprzez udostępnienie dedykowanego interfejsu webowego z możliwością zdalnego logowania. Premiera jest oczekiwana w tym roku.

czytaj więcej: „Watson znad Wisły”, innowacyjni 


One Comment on “Dr Watson po europejsku”

  1. […] systemów doradczych  w medycynie. Kilka miesięcy później mieliśmy okazję czytać wywiad z prof. Andrzejem Walczakiem – prodziekanem Wydziału Cybernetyki, który deklarował zaawansowane prac nad polskim […]


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.