Osobiste laboratorium pod skórą pacjenta
Opublikowane: 30 Maj 2013 Filed under: Inne | Tags: chip, choroby przewlekłe, future of medicine, kardiologia, lekarz rodzinny, mHealth, monitorowanie, Nowe Technologie, smartfon, smartphone, telemedycyna, troponina, urządzenia, zawał Dodaj komentarzKonsorcjum naukowe z Politechniki Federalnej w Lozannie w skład którego wchodzą lekarze, inżynierowie, biomedycy i bioinżynierowie opracowało „przenośne, podskórne osobiste laboratorium” dla pacjentów z chorobami przewlekłymi, którzy wymagają stałego monitorowania.
Urządzenie składa się z wszczepialnego pod skórę bioczujnika o długości 14 mm, który stale monitoruje skład płynów wewnątrzustrojowych.
Jest zasilany przez naklejony na skórę niskonapięciowy plaster, który jednocześnie pełni funkcję urządzenia wzmacniającego sygnał i komunikującego się po bluetooth ze smartfonem chorego. Dalej sygnał może trafiać do lekarza prowadzącego, przychodni czy szpitala.
Urządzenie jest w stanie stale monitorować stężenie troponiny, markera martwicy miokardium, którego stężenie precyzyjnie koreluje z wystąpieniem zawału serca. Jak podają twórcy, chip jest przystosowany do monitorowania wielu innych parametrów będących markerami chorób przewlekłych, m.in. glukozą u chorych na cukrzycę czy stężenia chemioterapeutyka w trakcie leczenia onkologicznego.
Zasada działania czujnika opiera się na wykorzystaniu specyficznych enzymów umieszczonych na jego powierzchni. Czas ich działania jest ograniczony do około 1,5 miesiąca. Wydłużenie tego okresu będzie stanowiło dalszy etap prac badawczych. Powyższy projekt jest elementem programu Swiss Nano-Tera, którego celem jest budowanie interdyscyplinarnych grup badawczych z pogranicza nowych technologii i medycyny. Planowane wdrożenie komercyjne przewidywane jest za 4 lata.