iPhone dla lekarza – czyli użyteczne programy medyczne na iPhona


iPhonePewnie sporo jest wśród nas takich, którzy zastanawiają się co takiego jest w iPhonie, że jest tak populary, że co rusz słuchać o nim w mediach, że bije kolejne rekordy sprzedaży? Powodów jest wiele, w pierwszej chwili uwagę przyciąga elegancki design i intuicyjny ekran dotykowy. Jednak tak naprawdę to co wzbudza największe emocje to masa darmowych lub prawie darmowych programów. Dzięki otwartej polityce Apple, który udostępnił kod źródłowy codziennie powstają dziesiątki nowych aplikacji. Wśród nich także bardziej i mniej przydatne aplikacje medyczne.
Poniżej zestawienie co ciekawszych i bardziej użytecznych programów medycznych na iPhone’a:

Epocrates Rx [darmowy]
Jest indexem leków zawierającym informacje o dawkowaniu, działaniach niepożądanych, farmakodynamice oraz cenach. Przydatnym elementem jest wyszukiwarka działań niepożądanych pozwalająca na znajdowanie interakcji pomiędzy dowolnie zestawionymi lekami. Ciekawą funkcją jest opcja „tajemnicza tabletka”, która pozwala na identyfikację lekarstwa podając wygląd, kolor, kształt znalezionej tabletki.
http://www.epocrates.com/products/rx/iphone.html

Neph Calc [darmowy]
Ta aplikacja przyda się każdemu lekarzowi, który pod swoją opieką ma pacjentów z chorobami nerek lub zaburzeniami elektrolitów. Pozwala na szybkie określenie ryzyka dializoterapii po angiografii lub zabiegu kardiochirurgicznym, określenie klirensu kreatyniny, eGFR czy niedoboru płynów.
Jak również ogólnych wskaźników takich jak BMI, powierzchni ciała czy ryzyko zespołu zakrzepowo-zatorowego.
http://www.QxMD.com

Cardio Calc [darmowy]
To bardzo sympatyczny program wydany przez firmę QxMD Software – twórcę omówionego powyżej Neph Calc. Cardio Calc jest zestawem formuł i skal przydatnych w trakcie opieki nad pacjentami kardiologicznymi. Między innymi pomaga określić klasę dusznicy bolesnej CCS, klasyfikację NYHA, ryzyko operacji kardiochirurgicznej wg EuroSCORE, klasę ostrej niewydolności serca klasyfikacji Forrestera czy ryzyko śmierci u pacjentów po zawale wg skali TIMI Risk Score.
http://www.QxMD.com

Eponymus [4 pln, darmowy dla studentów]
Jest podręcznym słownikiem wyrażeń, fraz i zespołów medycznych z jakimi przychodzi nam się spotykać w codziennej praktyce. Zdarza się, że gdzieś w historii choroby pacjenta pada jakieś „dziwna” nieznana nam nazwa zespołu chorobowego – w wówczas z pomocą przyjdzie nam Eponymus z ponad 1600 wyrażeniami.
http://code.google.com/p/eponyms-touch/


Skyscape [darmowy]

Jeżeli miałbym wybrać tylko jeden program, który miałbym mieć przy sobie to wybór padłby właśnie na Skyscape. Jest to aplikacja łącząca w sobie index leków z bazą ok. 400 preparatów, OCM (Outlines in Clinical Medicine) będący indeksem ważnych informacji o chorobach i objawach, oraz Archimedes czyli zestaw około 200 potrzebnych narzędzi, formuł i kalkulatorów. Mimo, że Skyscape jest tak ogólny i pokrywa w zasadzie wszystkie obszary medycyny, udaje mu się być prawie tak dobrym w poszczególnych specjalizacjach jak opisanym powyżej programom.
http://www.skyscape.com/iphone


One Comment on “iPhone dla lekarza – czyli użyteczne programy medyczne na iPhona”

  1. nataliavet pisze:

    To bardzo ciekawe, co piszesz- nie wiedziałam o takich możliwościach. Może zanim skończę studia aplikacje rozwiną się również w kierunku weterynaryjnym? 🙂
    Pozdrawiam.


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.