Najlepsze 10 aplikacji na smartfon dla pacjenta i dla lekarza
Opublikowane: 9 listopada 2013 Filed under: Inne, Układ krążenia | Tags: android, aplikacje medyczne, Apple, dla pacjenta, iPhone, lekarz, mHealth, monitorowanie, smartfon, smartphone, telemedycyna, świadomy pacjent 6 KomentarzyWybranie najlepszych aplikacji medycznych nie jest łatwym zadaniem, szczególnie jeżeli myślmy o aplikacjach dedykowanych pacjentom i lekarzom. I to nie dlatego, że jest tak mało takich aplikacji. Wręcz odwrotnie, są ich setki. A poziom, funkcjonalność i przydatność wielu z nich jest bardzo wysoka.
Poniżej pierwsza oficjalna lista TopBest Medical Apps dla lekarza i dla pacjenta, która swoją premierę miała dokładnie o 21:00 9 listopada 2013 na antenie radia TOK FM w trakcie audycji Homo Science, pierwszy raz poświęconej mHealth. Z Aleksandrą Stanisławską (portal crazynauka.pl) i Piotrem Stanisławskim (gazeta.pl) – gospodarzami programu – rozmawialiśmy o tym jak smartfony i aplikacje mobilne zmieniają medycynę i opiekę zdrowotną.
Najlepsze aplikacje dla pacjenta:
1. ZnanyLekarz.pl – to największa wyszukiwarka wizyt z lekarzami w Polsce. W ciągu kilku sekund pozwala odnaleźć dostępną wizytę u lekarza dowolnej specjalizacji w wybranym mieście w Polsce, a na międzynarodowej platformie docplanner.com również i w innych krajach Europejskich. Potrzeba dostępu do lekarza jest #1 dla pacjenta, takimi też są rozwiązania skracające tę drogę. Dostępna na iOS (iPhone) i Android.
2. Bloodnote – elektroniczny kalendarzyk pomiarów ciśnienia. Wyróżnia się bardzo intuicyjnym interfejsem dzięki któremu zanotowanie wyniku zajmuje 3 sek. Pomoc w najprostszych codziennych czynnościach jak największym wsparciem dla chorego. Dostępny na iOS (iPhone).
3. Zdrowy Kalendarz – jest osobistym terminarzem badań i wizyt lekarskich, który poprzez funkcję personalizacji profilu podpowiada o badaniach lekarskich rekomendowanych przez Ministerstwo Zdrowia. Pozwala na dodawanie umówionych wizyt, ustawianie przypomnień oraz tworzenia profili swoich najbliższych, dzięki czemu wysyła powiadomienia przypominające o wizycie lub badaniu poprzez e-mail oraz sms. Dostępny na iOS (iPhone) oraz Android.
4. Doktor Medi – wirtualny lekarz w Twoim smarfonie, który pomoże ocenić stan zdrowia, wskaże potencjalne przyczyny dolegliwości oraz podpowie jaki specjalista najlepiej zajmie się naszym problemem. Aplikacja wykorzystuje obszerną bazę wiedzy medycznej budowaną przez lekarzy specjalistów i zaawansowany systemem wnioskowania. Tu porada jest bezpłatna. Dostępny na iOS (iPhone) oraz Android.
(!Uwaga: Wygenerowane Wirtualne Diagnozy mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny i nie mogą być traktowane jak porada, konsultacja lub diagnoza lekarza.)
5. Cardiio – aplikajca do pomiaru częstości pracy serca na podstawie fali tętna rejestrowanej na podstawie subtelnej zmiany koloru twarzy. Analiza zajmuje kilkanaście sekund. Czynność serca jest ważnym parametrem medycznym określającym m.in. skuteczność kontroli farmakologicznej czy może mówić o występowaniu arytmii. Aplikacja jest dostępna pod iOS (iPhone)
Kategoria specjalna [serwis]:
Najlepsze aplikacje dla lekarza:
1. MedTube – największa na świecie baza profesjonalnych filmów medycznych skierowana do lekarzy. Zawiera tysiące nagrań z zabiegów inwazyjnych, operacji chirurgicznych i wykładów. Platforma pozwala na współdzielenie własnych doświadczeń w formie obrazów z lekarzami na całym świecie. Obrazy mówią 1000 razy więcej niż słowa – MedTube idealnie korzysta z tej zasady wspierając lekarzy w stałym aktualizowaniu swojej wiedzy. Aplikacja MedTube dostępny jest na iOS (iPhone) oraz Android.
2. Bartosz Mówi – wyszukiwarka leków refundowanych będą elektroniczną wersją webowej bazy leków popularnego serwisu Bartosz Mówi stworzonego przez lekarza (dr Michała Nedoszytko) dla lekarzy. Codziennie kilkadziesiąt tysięcy osób odwiedza stronę by poradzić się Bartosza w podjęciu ważnej decyzji – preparat którego producenta wypisać na recepcie?
3. ZnanyLekarz.pl – to również wirtualny kalendarz lekarza. Poza opiniami pacjentów służy lekarzom jako wirtualny sekretariat, który jest dostępny dla chorego 24 godziny na dobę. Aplikacja mobilna pozwala m.in. w biegu potwierdzać i odwoływać wizyty – gdy np. przedłuży się zabieg w szpitalu. Dostępny na iOS (iPhone) i Android
4. eMPendium – to aktualizowany na bieżąco system informacji o lekach opracowany przez zespół redakcyjny Medycyny Praktycznej oraz podręcznik interny zawierający elektroniczną wersję małego podręcznika Choroby Wewnętrzne pod redakcją Andrzeja Szczeklika i Piotra Gajewskiego. Dostępny na iOS (iPhone) i Android
5. QxMD – Zestaw kalkulatorów medycznych posiada bazę kilkudziesięciu kalkulatorów medycznych niezbędnych do skutecznego obliczania wskaźników medycznych, klasyfikowania stopni niewydolności narządowej czy algorytmy diagnostyczne. Dostępny jest za darmo na system iOS (iPhone) oraz Android.
Kategoria specjalna [serwis]:
a. Konsylium24 – jest pierwszym z prawdziwego zdarzenia polskim zamkniętym forum dla lekarzy, na którym mogą rozmawiać o problemach klinicznych, konsultować trudne przypadki kliniczne i rozmawiać ze specjalistami z całego kraju. Serwis działa już 5 lat i nieustannie się rozwija. Najnowsza wersja webowa na urządzenia mobilne daje dostęp do postów na smartfonach z poziomu przeglądarki.
Kategoria specjalna [app + urządzenie]:
b. AliveCor – jest pierwszym na świecie rozwiązaniem, które przekształca smartfona w elektrokardiomonitor. Dzięki specjalnej obudowie lekarz jest w stanie wykonać EKG wykorzystując do tego swój telefon. AliveCor dostępny jest na iOS (iPhone) oraz Android.
[…] Najlepsze 10 aplikacji na smartfona dla lekarza i pacjenta […]
Jest też ciekawa alternatywa dla Znanego Lekarza, między innymi, a mianowicie – http://www.mobi-med.pl/
W skrócie rzecz ujmując – przydatne narzędzie stanowiące nowoczesny system rejestracji medycznej.
Co nieco a atutach serwisu:
pierwszy system stworzony z myślą o lekarzach
dostęp z dowolnej przeglądarki internetowej
przyjazny interfejs
nowoczesne funkcjonalności
bezpieczne łącze
bez inwestowania w sprzęt czy oprogramowanie
pierwsze miejsce, w którym zarządzasz grafikami z wszystkich miejsc pracy
szybki dostęp do zaplanowanych wizyt
powiadomienia o umówionych i odwołanych wizytach
oddzielny dostęp dla Twojego asystenta
dostęp do rejestracji 24h na dobę, 365 dni w roku
aktualne informacje o wolnych terminach
proste umawianie wizyt
automatyczne przypomnienia e-mail o terminach umówionych wizyt
w jednym miejscu elektroniczne karty wszystkich Twoich pacjentów
szybki dostęp do historii pacjentów
dostęp do bazy leków
wystawianie i drukowanie recept on-line
dostęp do słownika chorób ICD-10 i słownika procedur ICD-9
dostęp do szablonów dokumentacji medycznej
dostępność on-line za pośrednictwem chatu
system poczty e-mail do korespondencji z pacjentami
łatwe dzielenie dokumentacji medycznej z pacjentami
profesjonalny profil lekarza
Bardzo przydatny ranking, choć osobiście zamiast korzystać z gotowych aplikacji coraz chętniej sięgam po oprogramowanie sprawdzonych programistów. Obecnie korzystam z fajnego dedykowanego pakietu gwarantującego kartotekę pacjentów online, obsługujące funkcjonowanie w chmurze, oferujące wsparcie techniczne czy zsynchronizowane z bazą leków. Polecam!
Dla lekarzy w trakcie specjalizacji polecam serwis http://www.MojeZabiegi.pl, który umożliwia automatyczne generowanie indeksu wykonanych zabiegów i procedur medycznych. Serwis umożliwia tworzenie wygodnej bazy wykonanych zabiegów z podziałem na kategorie zgodne z programem specjalizacji oraz monitorowanie postępu specjalizacji w zakresie wykonywania zabiegów dzięki rozbudowanym statystykom.
Stosunkowo nową ale bardzo dobrą aplikacją jest aplikacja MesMed e-rodzinka. Współpracuje ona z urządzeniami tej marki ciśnieniomierzami i wagą. Można przesyłać wyniki pomiarów do aplikacji, zestawiać je, analizować a nawet przesyłać do lekarza czy dietetyka.
Ja korzystam z bardzo dobrej aplikacji MesMed e-rodzinka. Wykonuje pomiary ciśnienia regularnie a dzięki temu że ciśnieniomierz współpracuje z tą aplikacją to mogę wszystkie wyniki pomiarów tam przesłać a potem mogę wysłać raport do lekarza. Nie musze już zapisywać ręcznie ani tez pamiętać o wykonaniu pomiaru bo aplikacja mi o tym przypomina.