Wywiad z twórcami Terminarza Medycznego Nurseum
Opublikowane: 18 czerwca 2016 Filed under: Poznaj mHealth | Tags: pielęgniarki, położne, rehabilitanci, wywiady Dodaj komentarzNiestety, chociaż na świecie powstaje tysiące aplikacji, urządzeń i serwisów mHealth, częstą barierą w korzystaniu z nich w przypadku polskich pacjentów jest nie tylko język, wysoka cena, ale także niedostosowanie do polskich realiów. Chcielibyśmy na naszym blogu przedstawiać polskie firmy, zwłaszcza młode, które oferują rozwiązania przeznaczone dla naszego, polskiego odbiorcy. Chcemy wspierać polskie inicjatywy. Dlatego też rozpoczynamy cykl wywiadów z polskimi twórcami projektów mHealth. Jeśli jesteście Państwo taką firmą, serdecznie zapraszamy do kontaktu. A dzisiaj, w wywiadzie z Arkadiuszem Bieńkiem, odpowiadającym za marketing tego projektu, chcemy przedstawić Terminarz Medyczny Nurseum.
Proszę powiedzieć, czym jest Terminarz Medyczny NURSEUM?
Terminarz Medyczny NURSEUM to narzędzie ułatwiające codzienną pracę polskich pielęgniarek, położnych oraz fizjoterapeutów, z którego można korzystać na komputerach, tabletach oraz smartfonach. Ten prosty w obsłudze system będzie ściśle dopasowany do specyfiki pracy tych 3 wymienionych grup zawodowych.
Terminarz Medyczny powstaje w odpowiedzi na olbrzymią ilość informacji, obowiązków biurokratycznych oraz zadań, z którymi każdego dnia borykają się w Polsce przyszli użytkownicy naszego narzędzia. Jego największą zaletą jest automatyzacja części najbardziej uciążliwych zadań (np. raportowania czasu pracy i wykonywanych zabiegów) oraz umożliwienie wykonywania ich na urządzeniach mobilnych (np. smartfonach). W ten sposób pomoże w lepszej organizacji pracy, dzięki czemu użytkownicy narzędzia zaoszczędzą więcej czasu dla siebie, rodziny oraz bliskich.
Terminarz Medyczny NURSEUM da naszym przyszłym klientom szereg nowych możliwości:
- stały i nieprzerwany dostęp do bazy własnych pacjentów – za pomocą komputera, tabletu lub smartfona,
- swobodne planowanie i organizowanie wizyt u pacjentów – np. automatyczne wysyłanie przypomnień o wizycie, planowanie zabiegów, których listę podpowie system, łatwe odnotowywanie i zapisywanie w systemie wykonanych zabiegów,
- nieograniczony dostęp do rzetelnej i unikalnej wiedzy eksperckiej – w postaci artykułów specjalistów z branży medycznej oraz farmaceutycznej zamieszczonych
w Bazie Wiedzy Terminarza, - łatwe edukowanie pacjentów w trakcie wizyt – np. jeżeli pacjent potrzebuje instrukcji obsługi glukometru, można ją szybko znaleźć w Bazie Wiedzy Terminarza
i od razu udostępnić, - szybkie przekazywanie pacjentom zaleceń pielęgniarskich po wizytach
– wystarczy spisać je w Terminarzu Medycznym i jednym kliknięciem wysłać
do pacjenta lub jego opiekuna po zakończonej wizycie, - proste generowanie raportów do statystyk i rozliczeń czasu pracy – w tym comiesięcznych rozliczeń do NFZ.
Skąd pomysł na taki projekt?
W minionym roku jeden z członków naszego zespołu trafił do szpitala. Trochę z nudów, a trochę z zawodowej ciekawości, zaczął obserwować pielęgniarki przy pracy. Bardzo szybko zauważył, że ta grupa zaangażowanych i kochających swoją pracę osób ma coraz mniej czasu dla pacjentów, ponieważ musi zajmować się niezliczonymi formalnościami biurokratycznymi.
Trochę później zaczęliśmy się więc wspólnie zastanawiać, czy tę negatywną sytuację można w jakiś sposób zmienić. Zorganizowaliśmy kilka dłuższych spotkań z pielęgniarkami i położnymi, w trakcie których wypytywaliśmy o ich pracę. Wielokrotnie rozmawialiśmy również z mamą jednego z nas, która przez wiele lat pracowała jako pielęgniarka środowiskowa.
Okazało się, że biurokracja nie jest jedynym problemem. Najwięcej kłopotów pielęgniarkom i położnym sprawia zarządzanie olbrzymią ilością zadań oraz informacji związanych z pracą zawodową. Klasyczny notes do tego nie wystarczy, a dostępne na rynku elektroniczne „organizery” nie są dopasowane do specyfiki pracy tych zawodów medycznych. Wymyśliliśmy więc Terminarz Medyczny Nurseum, proste w obsłudze narzędzie usprawniające organizację pracy pielęgniarek, położnych i fizjoterapeutów, z którego będzie można korzystać na komputerach, tabletach i smartfonach.
Pracę nad projektem niewątpliwie ułatwiało wieloletnie doświadczenie naszej trójki (Arkadiusz Bieniek, Dariusz Czechowski, Norbert Krasnodębski), które zdobywaliśmy w dziedzinie projektowania i zarządzania systemami IT, a także w marketingu oraz sprzedaży (m.in. w sektorze medycznym i farmaceutycznym).
Jak duży zespół pracuje nad Terminarzem Medycznym NURSEUM?
Podstawowy zespół „założycielski” tworzą 3 osoby, natomiast w prace (m.in. analityczne, programistyczne, marketingowe) zaangażowanych jest łącznie kilkunastu specjalistów.
Jak długo trwały prace nad Terminarzem Medycznym NURSEUM?
Prace nad Terminarzem Medycznym NURSEUM trwają pół roku i potrwają jeszcze co najmniej kilka miesięcy. Wbrew temu, co może się wydawać, to nie jest łatwy projekt do realizacji.
Co było największym wyzwaniem przy pracy nad tym projektem?
Właściwie było ich kilka. Pierwsze to nasze wejście w świat i branżę medyczną, zrozumienie specyfiki, itp. Drugim wyzwaniem było znalezienie wspólnego języka i nauczenie się komunikacji z przedstawicielami i przedstawicielkami jednych z najbardziej przepracowanych i niedocenianych zawodów w Polsce. Trzecie wyzwanie to ciągnąca się od wielu lat i nadal niezakończona informatyzacja naszej służy zdrowia. Brak znajomości końcowych rozwiązań znacząco utrudnia nam pracę nad Terminarzem.
Kiedy Terminarz Medyczny NURSEUM będzie dostępny dla użytkowników?
Wersję testową udostępnimy dla wybranej grupy użytkowników jeszcze w czerwcu, natomiast pełną wersję systemu na początku września.
Jakie macie Panowie plany na przyszłość, jeśli chodzi o ten projekt?
W przyszłości celujemy z naszym systemem w 3 nowe obszary. Pierwszy z nich to telemedycyna, a więc umożliwienie poprzez nasz system komunikacji służb medycznych z pacjentem. Drugim jest dokumentacja elektroniczna, czyli możliwość jej automatycznego uzupełniania za pomocą naszego systemu. Trzeci obszar to e-commerce. Zamierzamy umożliwić np. pielęgniarkom na indywidualnych praktykach rozliczanie się przy wsparciu naszego systemu nie tylko z NFZ, ale również z innymi instytucjami (np. z ZUS).
Bardzo dziękujemy za rozmowę