Apple wspiera bezpieczny dostęp do dokumentacji medycznej (API)


Dostęp do dokumentacji medycznej jest tematem wzbudzającym wiele emocji, szczególnie, gdy rozmawiamy o rozwiązaniach szynowych czy repozytoriach publicznych. Mimo wielu prób, nadal nie ma standardu, który jest zrozumiały przez developerów i twórców aplikacji mobilnych. Brakuje edukacji, tutoriali i wiki. Cierpią na tym pomysły, lekarze a przede wszystkim pacjencji.

Od lat toczy się debata czy standard powinien być narzucony przez instytucje publiczne czy też wyjść od twórców oprogramowania. W ostatnim czasie znacznie pojawiły się nowe regulacje dotyczące telemedycyny, zdalnych konsultacji czy e-recepty. Jednak nadal nie mamy konsensusu odnoście standardu w jakim różne systemy informatyczne mogą wymieniać dokumentację medyczną – w efekcie twórcy systemów tworzą silosy lub w ogóle nie podejmują się integracji.

Dokładnie 4 czerwca Apple jako pierwszy duży twórca oprogramowania i urządzeń mobilnych udostępnił standard integracji dla aplikacji mobilnych i internetowych dla wymiany dokumentacji medycznej (Health Records API). Obecnie ponad 500 szpitali jest zintegrowanych i wspiera standard Apple. W ramach integracji dane medyczne pojedynczego pacjenta przekazywane są w zaszyfrowanej formie bezpośrednio z iPhone’a pacjenta do szpitala, bez pośrednictwa serwerów Apple.

Dzięki integracji, pacjenci są w stanie zezwalać na dostęp do swojej dokumentacji medycznej oraz parametrów medycznych (m.in. waga, ciśnienie tętnicze, leki etc), tym samym możliwy stanie się rozwój wielu użytecznych aplikacji medycznych. Oto kilka przykładów użytecznych funkcji:

  1. Zarządzanie lekami – dzięki dostępowi do dokumentacji medycznej pacjent jest w stanie zaimportować listę leków przepisanych w szpitalu bezpośrednio do swojego telefonu, mieć wgląd w działanie poszczególnych leków, wykrywać interakcje między lekami, zgłaszać gdy lek się kończyć w celu otrzymania e-recepty.
  2. Zarządzanie chorobą – aplikacje dedykowane konkretnym jednostkom chorobowym (np. afterAMI dla pacjentów po zawale) mają szansę jeszcze lepiej wspierać pacjenta w przestrzeganiu zaleceń oraz informować o kontroli choroby, pod warunkiem dostępu do aktualnych danych medycznych.
  3. Plany dietetyczne – wymagają modyfikacji zaleceń w zależności od zapotrzebowania kalorycznego, aktywności fizycznej, a u chorych z chorobami przewlekłymi również parametrów biomedycznych (np. stężenia glukozy ru u chorego z cukrzycą).
  4. Badania naukowe – lepsze zrozumienie choroby przez badaczy i lekarzy jest podstawą do tworzenia skuteczniejszych terapii, leków i procedur medycznych. Kontakt z pacjentem, możliwość monitorowania przebiegu jego parametrów zdrowotnych, przyszłych incydentów i hospitalizacji stanowi bezcenne źródło wiedzy na temat efektów zastosowanego leczenia. Dokumentacja medyczna współdzielona bezpośrednio z telefonu pacjenta może istotnie przyspieszyć postęp naukowy i nowe odkrycia.

2 Komentarze on “Apple wspiera bezpieczny dostęp do dokumentacji medycznej (API)”

  1. Maryśka Stolarczyk pisze:

    Hej, a co myślisz o rejestrację przez stronę www przy prywatnej praktyce? Moja mama zastanawia się nad wprowadzeniem takiej opcji, ale uważam, że lepiej zasięgnąć opinii kogoś młodszego, kto pracuje jednak w zawodzie, bo mi osobiście trudno jest coś poradzić :/ Wydaje mi się, że to dobry pomysł i dzięki temu będzie miała więcej pacjentów, ale mogę się mylić.


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.