Hugo Campos: ePacjent, uczestnik rewolucji medycyny
Opublikowane: 2 czerwca 2013 Filed under: Układ krążenia | Tags: arytmia, dane medyczne, dla pacjenta, efektywność, ekg, ICD, kardiologia, kardiowerter-defibrylator, life-style, nagły zgon sercowy, NZK, prawo medyczne, Prywatna Praktyka, rewolucja medycyny, telemedycyna, urządzenia, utrata przytomności, VF Dodaj komentarzHugo Campos jest jedną na 500 osób, które chorują na kardiomiopatię przerostową. Kilka lat temu doznał utraty przytomności spowodowanej poważnymi zaburzeniami rytmu serca. W celu prewencji nagłego zgonu sercowego został mu wszczepiony kardiowerter-defibrylator – małe urządzenie połączone elektrodami z komorami serca, które stale monitoruje pracę jego serca, reaguje w razie potrzeby a przy tym nieustannie zbiera dziesiątki tysięcy bajtów danych na temat parametrów życiowych Hugo.
Pytanie do kogą należą te dane? Kto ma prawo je odczytywać? Kto może podejmować decyzje na ich podstawie?
Hugo jest przykładem pacjenta, który chce świadomie uczestniczyć w dbaniu o swoje zdrowie. Poniżej jego historia, przejmująca opowieść i obraz ePacjenta, który nie pozostaje bierny w obliczu rewolucji medycyny:
Historia Hugo Campos jest ilustracją zmian jakie mają miejsce w służbie zdrowia, w myśleniu o prawie do informacji i roli chorego w procesie leczenia. Opowieść na tyle wyrazista, że posłużyła jako motyw przewodni jednego z kursów Uniwersytetu w Stanford poświęconego mHealth: